Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych, Wrocław, 20-21.01.2018

W dniach 20-21 stycznia 2018r. we Wrocławskim Klubie Szachowym Hetman rozgrywane były XLI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych.

W zawodach rywalizowali m.in. indywidualni mistrzowie świata w tej dyscyplinie: Piotr Murdzia i Kacper Piorun, a także mistrzowie w drużynie: Aleksander Miśta, Piotr Górski oraz zawodnicy z Białorusi: Aleksandr Bulavka i Mikalai Sihnevich.

W pierwszym dniu odbyły się trzy rundy: dwuchodówki, trzychodówki i studia, w drugim kolejne trzy: maty pomocnicze, wielochodówki, samomaty.

Medalistami Mistrzostw Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych zostali: złotym - Piotr Murdzia, srebrnym - Kacper Piorun, brązowym - Piotr Górski.

Po pierwszej rundzie prowadził Paweł Stawarz, który zdobył komplet 15 punktów w najkrótszym czasie 14 min. W drugiej rundzie tylko dwóch zawodników zdobyło komplet punktów: Kacper Piorun i Aleksander Miśta, ale ten pierwszy zrobił to o 4 minuty szybciej. W trzeciej nie było już bezbłędnych zawodników, a najbliżej ideału był Piotrz Murdzia z 14 punktami.

Spicak, Krzysztof POL 1634 0,00 20 0,00 60 1,00 89 1,00 169 13

W trzecim dniu bezkonkurencyjny był Piotr Murdzia, który zwyciężył trzy rundy, dwie z maksymalną ilością punktów. Wynik ten dał mu tytuł Mistrza Polski.

Drugie miejsce utrzymał aktualny Mistrz Świata w solvingu Kacper Piorun, a na trzecie awansował, rozwiązujący świetnie maty pomocnicze, Piotr Górski.

Zawody wyłoniły również Mistrzów Polski Juniorów w solvingu: złoto zdobył Piotr Kejna, srebro Michał Kubica.

Zestawy zadań przygotował Vasyl Dacuk, które przez startujących oceniane były jako bardzo trudne.