Idea Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #397 przez gmcyborek
gmcyborek odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r
Witam,
Odnosnie porażki Pawła z Robertem..........to jest to naturalne , nie jest to system pucharowy ale szwajcar ( na swój sposób:) , w piłce ligę wygrywa ten kto zdobedzie najwiecej punktów podobnie tutaj. Turniej to 8 partii a nie jedna.
Cieżko mi sobei wyobrazić sytuacje gdzie 2 konkurentów nie zagra ze soba bo .....nie mogą:) także to w sumie jedyny minus.
Co do rozdzielenia to dzielimy nie ze wzgledu na wiek a na siłe gry oczywiście:)
Swoja droga podobne rozwiazanie kojarzen wysteuja w Capelli gdzie graczy dzieli sie na grupy rankingowe i przez chyba 4 rundy graja miedzy soba aby dac mozliwość robienia norm dopiero pozniej nastepuje wyrownanie grup.

Pozdrawiam,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #396 przez FLAMPARK Team
FLAMPARK Team odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r

gmcyborek napisał: Wychodzi że liczy sie ranking uzyskany co np przy dużej dysproporcji ok 200pkt elo pomiedzy 1 a 2 numerem startowym daje duży handicap graczom którzy zagraja z nr 1 bo jak wychodzi numery parzyste nigdy nie zagraja z nieparzystymi.

TAK - wynik FLAMPARK to przskalowany ranking uzyskany,
NIE - numery parzyste grają WYŁĄCZNIE z nieparzystymi,
NIE WIADOMO - dla jednego handicap dla innego nie. 200pkt ELO to zwiększenie Rc o 25 (zakładam 8 rund) czyli poziom trudności wyższy o 3.1
"Co za pech. Gdybym był nieparzystym trafiłbym na nr 2, z którym przeważnie remisuję. Remis to 6.25% (8 rund). Zyskałem 3.1 straciłem 6.25" - tak mógłby powiedzieć zawodnik z czołówki. Ktoś słabszy ale "sięgający" do numeru 1 mógłby odczuć to co zauważyłeś: "nie mam szans w pojedynku ani z 1 ani z 2 - dobrze chociaż że przypadnie mi ranking jedynki - zyskuję 3.1 punkta". Tak chciał los, który nadał mi parzysty/nieparzysty numer.

To samo tyczy walki miedzy dwmoa zawodnikami walczacymi o prymat , bo jesli nieparzysty sciga sie z parzystym a nie zagraja ze soba to dość dziwna sytuacja.

Pojawia się ten argument. FLAMPARCK stara się kojarzyć "najbliższych siłą rywali". Przeskakiwanie najbliższych rywali (bo są np.parzyści) jest niezbędne choć sprzeczne z ideą. Twórca opracował warianty systemu "zagęszczające" kojarzenia, lecz kosztem wzrostu komplikacji i utraty innych zalet.
Co do "dziwnej sytuacji" przy braku bezpośredniego pojedynku: czy nie "dziwniejsza" jest sytuacja gdy w bezpośrednim pojedynku triumfator turnieju przegrywa z wice. Czy zwycięstwo Pawła Kowalczyka (był organizatorem i do końca zastanawiał się czy zagrać) jest choć trochę mniej cenne bo przegrał pojedynek z Robertem Tustanowskim, który był drugi?

Co do tekstu o wygrywaniu openu A i D ....... to chyba lepiej zrobic A i D a nie jedna grupe byłoby prosciej.

Tak - byłoby prościej. Rozdzielić zawsze można. Gdzie jednak miałby zagrać np. Mateusz Tustanowski. Z rówieśnikami (pogrom) czy z dorosłymi.

No juz nie wspomne że juniorzy powinni grać z lepszymi niż oklepywac słabszych.

No właśnie!
Kojarzenia FLAMPARCK powodują, że każdy jest w centrum swojego własnego "openu" (rzecz jasna z wyjątkiem graczy na skraju listy). Gra z kilkoma silniejszymi i kilkoma słabszymi od siebie rywalami. Punktacja FLAMPARK pozwala na porównywanie wyników w tych "openach" (nawet przy różnej ilości rund).

Dziękuję za udział w dyskusji i gratulacje :)

Twórca kojarzeń zauważył: "w pierwszej dziesiątce znalazło się dziesięciu spośród dwunastu czołowych zawodników", co wg niego dobrze świadczy o kojarzeniach i punktacji.

Pozdrawiam: Darek

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #394 przez gmcyborek
gmcyborek odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r
Gratulacje za udana impreze gdyż można było pograć w szachy.
Co do całego systemu to widzę kilka wad.
Wychodzi że liczy sie ranking uzyskany co np przy dużej dysproporcji ok 200pkt elo pomiedzy 1 a 2 numerem startowym daje duży handicap graczom którzy zagraja z nr 1 bo jak wychodzi numery parzyste nigdy nie zagraja z nieparzystymi.
To samo tyczy walki miedzy dwmoa zawodnikami walczacymi o prymat , bo jesli nieparzysty sciga sie z parzystym a nie zagraja ze soba to dość dziwna sytuacja.
Co do tekstu o wygrywaniu openu A i D ....... to chyba lepiej zrobic A i D a nie jedna grupe byłoby prosciej.
No juz nie wspomne że juniorzy powinni grać z lepszymi niż oklepywac słabszych.
Także warto pomysleć nad jakimis zmianami.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #391 przez FLAMPARK Team
Służę uprzejmie:
W systemie rankingowym FIDE Rc oznacza średni ranking przeciwników. Po dodaniu do niego wyznaczonej z pewnej tabeli wartości D(P) otrzymuje się ranking uzyskany Ru. To akurat nie są moje wymysły. To system FIDE: "System rankingowy FIDE jest systemem numerycznym, w którym wyniki procentowe zamieniane zostają na różnice rankingowe i odwrotnie. Funkcjonowanie tego systemu jest wynikiem naukowego przetwarzania informacji, za pomocą najlepszych statystycznych metod". Zmienne, oznaczenia i aksjomaty znajdziesz np tutaj .

Darek

P.S. Widzę, że nie tylko ja jestem "nocnym Markiem" :)

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #390 przez Piotr Klukiewicz
Piotr Klukiewicz odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r
rozumiem mam zadawać pytania proste, nie złożone, a więc proszę o definicję Rc.
Pozdrawiam Piotrek

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #389 przez FLAMPARK Team
Mając poczucie misji, z wielką przyjemnością, wyjaśniłbym Ci Piotrze wszelkie Twoje wątpliwości ale niestety nie zrozumiałem pytań. Czy w szczególności chodzi o ten fragment opisu punktacji pod wykresem:
"W miejsce sumy rankingu średniego Rc i dodatku D(odczytywanego z tabel na podstawie P%), stosowanych przez FIDE użyta została suma siły rywali Pc i wyniku procentowego P% (bez jego przeliczania)."?
Aksjomatów?!

Pozdrawiam: Darek
Ostatnio zmieniany: 9 lata 1 miesiąc temu przez FLAMPARK Team. Powód: ort.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #388 przez Piotr Klukiewicz
Piotr Klukiewicz odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r
Punktacja jest nie czytelna, może po wgłębieniu się w tekst można się domyśleć, ale nie jest to jasne. Nie ma zdefiniowanych zmiennych. O Rc jest napisane (suma rankingu średniego Rc. Jakiego rankingu?? jaka suma?? czy chodzi o sumę wszystkich średnich rankingów graczy (mozna to policzyć na początku turnieju)). Pozostałych oznaczeń nie ma co komentować. Ponieważ brakuje aksjomatów wg. których jest opracowany system. (moze są ale nie jasno zdefiniowane). Jedno jest pewne najskuteczniejsza strategia turniejowa to wygrywać wszystkie partie nie mając pewności czy to wystarczy, bo nawet wygrywając wszystkie partie nawet z przyszłym zwycięzcą turnieju można zająć miejsce 2 lub niższe. Jednak nie zawsze gra się w turniejach aby zwyciężać więc duży plus dla organizatorów za jedną z największych imprez szachowych na Dolnym Śląsku.
Pozdrawiam Piotrek

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #386 przez FLAMPARK Team
Witam.

Do P.Wiesława Janochy:
Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Połowa zawodników ma tak jak Pan zauważył, druga połowa odwrotnie. Jedni wykorzystali fakt gry białymi z mocniejszymi rywalami (P.Kowalczyk, P.Stankiewicz) inni nie, byli też tacy którzy poradzili sobie nieźle grając z niższymi numerami czarnymi (np. A.Panbukczijan). Niemniej zgadzam się, że to nie jest pożądana cecha systemu kojarzeń.
Rozwiązania widzimy (ja i twórca kojarzeń) dwa:
- granie partii nie na zmianę białe/czarne lecz po 2 partie jednym kolorem (b, b c, c, b, b, c, c ...)
- zachowanie rytmu b, c, b, c,... lecz zamiana miejscami rund 2 z 3, 4 z 5, itd
Skłaniam się do rozwiązania nr 2 choć jest trochę trudniejsze do zaimplementowania.

Do P.Macieja Stelmaszuka:
To trochę tak jak 100% wygrana w openie D nie jest równocześnie wygraną w openie A.
Miroslav Kure (lat 12), który wygrał wszystkie pojedynki nie wyglądał na specjalnie zawiedzionego, że nie wygrał turnieju w generalce. Może wolałby jeden remis z zawodnikami o Rc=2000 niż 8 wygranych z graczami 1000? Nie wiem. Wiem, natomiast, że był zadowolony zanim otrzymał dodatkową nagrodę za "maxa".
Sens gry jest taki: zagrać w szachy z możliwie zbliżonymi poziomem rywalami.

Do P.Pawła Kowalczyka:
Niech Ci nie będzie niezmiernie przykro z powodu opóźnienia.
Listę zgłoszeń przygotowałeś dobrze - w dniu turnieju musiałem dopisać jedynie 14% graczy.
To ładnie z Twojej strony, że chciałeś zaczekać na spóźnionych graczy z W-wia. To dobrze, że poprosiłeś o ponowne generowanie już rozpoczętego turnieju bo Filip jednak dotrze. Kosztem niewielkiego opóźnienia nie jechali na darmo. Ja to rozumiem i inni zawodnicy też to rozumieli.
Gorzej, że nie odczytałeś kojarzeń pierwszej rundy. Musiałem rzucić swoją robotę i pomóc w rozładowaniu tego korka. Nie zdążyłem porozcinać "kart graczy". Na szczęście pomogli mi sami zawodnicy - dziękuję.
Atmosfera na turnieju była znakomita. Jeżeli tak fajnie jest na innych turniejach to zostanę szachowym szalikowcem ;)
Co do twojej rady to "organizator techniczny wyciągnie wnioski" i będzie starał się współpracować jedynie z dorosłymi.

Pozdrawiam: Darek Bieliński

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #385 przez Maciej Stelmaszuk
Maciej Stelmaszuk odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r
Trochę dziwne jest to, że w tym systemie wygrana wszystkich partii nie daje zwycięstwa w turnieju. Jaki jest sens gry w takim turnieju?

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #383 przez Wiesław Janocha
Wiesław Janocha odpowiedział w temacie: Wałbrzych Zaprasza 26.10.2013r
Witam.

Mam w ręku jedną z kart kojarzeń niedzielnego turnieju FLAMPARK i widzę poważny mankament. Otóż zawodnik, którego kartę posiadam, WSZYSTKIE partie z wyższymi rankingami grał czarnymi, a partie z niższymi rankingami grał białymi. Czy jest to odosobniony przypadek czy reguła? Jeśli reguła, to -wg mnie- należy ją zmienić.

Wiesław Janocha
Ostatnio zmieniany: 9 lata 1 miesiąc temu przez Wiesław Janocha.

Czas generowania strony: 0.640 s.

Logowanie

(C) Dolnośląski Związek Szachowy     ul. Borowska 1-3 50-529 Wrocław